NovinkySprávyTlačové správy Slovenských elektrární

Opatrenia Slovenských elektrární pre zabezpečenie dodávok elektriny a ochranu pred koronavírusom

Slovenské elektrárne (SE) si ako súčasť základnej infraštruktúry SR uvedomujú svoju zodpovednosť a povinnosť chrániť zdravie a bezpečnosť zamestnancov v súvislosti s pandémiou COVID-19. Najhoršie, čo by sa mohlo Slovensku v tejto situácii stať, je prípadný blackout, teda úplný výpadok elektrického napájania. Preto vedenie elektrární prijalo s veľkým predstihom preventívne opatrenia. 

Na dispečingu či blokových dozorniach Slovenské elektrárne nainštalovali tzv. germicídne žiariče na dezinfekciu vzduchu.

Maximum pre ochranu zdravia zamestnancov

Už po prvých náznakoch šírenia nákazy do Európy SE prijali konzervatívne opatrenia na zníženie rizika nákazy pre všetkých zamestnancov a dodávateľov a postupne ich sprísňovali.

Vo februári vznikla špeciálna pracovná skupina, ktorá neustále prehodnocuje prijaté opatrenia. Vytvorila krízové scenáre so súborom opatrení na každý typ situácie – od jedného nakazeného zamestnanca až po kolektívnu infikáciu.

Prijaté opatrenia v elektrárňach

Už vo februári v SE úplne zakázali zahraničné pracovné cesty a obmedzili osobné pracovné návštevy a stretnutia na nevyhnutné minimum.
• Zakázali hromadné akcie a porady s účasťou viac ako 10 ľudí.
• Začali plošne dezinfikovať priestory, zriadili dezinfekčné stanice pri vstupoch do každého objektu a vytvorili izolačné miestnosti.
• Spravili novú intranetovú stránku s informáciami o koronavíruse, ochorení, o opatreniach a odporúčaných krokoch prevencie a hygieny.

Izolačná miestnosť pred vstupom do AE Bohunice ako súčasť preventívnych opatrení proti šíreniu koronavírusu.
Ešte prvým prípadom nákazy COV-19 mali SE denne aktualizovaný zoznam rizikových krajín, zostavený podľa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie. Zamestnanci mali povinnosť hlásiť pobyt v rizikovej krajine a ostať v 14-dňovej domácej karanténe. Elektrárne o rovnaký postup požiadali aj všetkých svojich dodávateľov.
V marci už museli všetky osoby vstupujúce do priestorov elektrární podpisovať čestné prehlásenia s informáciami o pobyte v rizikovej krajine, o klinických symptómoch ochorenia alebo o kontakte s potvrdeným prípadom alebo osobou s príznakmi ochorenia.

 

Termovízia aj UV žiariče

SE začali v marci vo všetkých elektrárňach merať teplotu každému vstupujúcemu s využitím termovíznych kamier a bezkontaktných teplomerov. V ostatných dňoch Slovenské elektrárne zabezpečili ultrafialové germicídne žiariče na dezinfekciu vzduchu, ktoré rozmiestňujú na dôležité miesta, napríklad na dispečing alebo blokové dozorne.
Termovízna kamera na meranie telesnej teploty ako súčasť opatrení na zabránenie šírenia koronavírusu v AE Mochovce.

Práca z domu: Menej kontaktov, menej rizika

Na minimalizovanie vzájomných kontaktov je zavedený režim „Home Office“, teda výkon práce z domu, čo využíva väčšina denných pracovníkov.
V prevádzkovaných jadrových blokoch sa predĺžili pracovné zmeny nepretržitej prevádzky z 8 na 12 hodín, čím sa obmedzí vzájomný kontakt a zníži počet zamestnancov na pracovisku. Závodný hasičský útvar prešiel na 24 hodinové pracovné zmeny. Zmena bola komunikovaná s Úradom jadrového dozoru SR, ktorý toto opatrenie vníma veľmi pozitívne.
• Pozastavili sme všetky školenia až do odvolania, realizujeme potrebné elektronické preškolenia, ktoré sú nevyhnutné pre práce v JE.
• Zmenili sme spôsob výdaja stravy v jedálňach a bufetoch, každý kto vstupuje do jedálne alebo bufetu, je povinný si chrániť dýchacie cesty a dodržiavať minimálne metrový odstup od ostatných.
Branislav Strýček, generálny riaditeľ SE, (na fotke vľavo) rokoval s ministrom hospodárstva a požiadal ho prioritne zabezpečiť najmä rúška, respirátory a prednostné testovanie personálu SE v prípade podozrenia na koronavírus.


Príprava na mimoriadnu situáciu

V SE k 19. marcu neevidujeme žiaden potvrdený prípad nákazy koronavírusom. Na zaistenie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky AE Mochovce a Bohunice, vykonali SE analýzu pracovných zmien operatívneho personálu. Aktivovali záložný plán na získanie operátorských skúšok pre bývalých operátorov blokovej dozorne.

Jadrové elektrárne majú plán generálnych odstávok všetkých blokov na výmenu jadrového paliva a pristúpili k úprave harmonogramu plánovanej odstávky prvého mochovského bloku bez účasti zahraničných dodávateľov.
SE sa pripravujú aj na opatrenia v prípade negatívneho vývoja situácie, ako je karanténa pracovníkov potrebných pre prevádzku. Pripravujú zásoby trvanlivých potravín a vody min. na 10 dní pre každú lokalitu, spacie vaky a karimatky, osobné ochranné prostriedky, dezinfekčné prostriedky.

Predpokladáme, že vrchol epidémie ešte len príde. Sme presvedčení, že vďaka prísnym opatreniam a informovanosti vieme jeho šírenie spomaliť a obmedziť. Naďalej zavádzame nové opatrenia, spolupracujeme s vládou, aktívne spolupracujeme s expertnými skupinami a intenzívne komunikujeme s ďalšími prevádzkovateľmi jadrových elektrární.